Skip to content

410 Woodlawn Av.Jersey City, NJ 07305

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2003

Property Information

Block24702
Lot73
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
34%
Improvement Value:$152,600
66%
Total Assessment$230,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,156-0.6%
2024$5,188+40.1%
2023$3,704-0.4%
2022$3,717+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,700
DeedBook 3836, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1912