Skip to content

416 Woodlawn Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1966

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block24702
Lot75
QualifierC0416
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
17%
Improvement Value:$198,200
83%
Total Assessment$238,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,319-0.6%
2024$5,352+40.1%
2023$3,821-0.4%
2022$3,835+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 9723, Page 443

Property Sale

Sale
$148,500
DeedBook 8786, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1966