Skip to content

409 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1907

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block24703
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,346
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
34%
Improvement Value:$152,000
66%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,143-0.6%
2024$5,175+40.1%
2023$3,694-0.4%
2022$3,708+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 9096, Page 779Recorded2/4/2016

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

DeedBook 9046, Page 400Recorded6/24/2015

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 7620, Page 64Recorded7/22/2005

Property Sale

Sale
$216,500
DeedBook 7044, Page 203

Property Sale

Sale
$216,500

From:

To:

DeedBook 7044, Page 203Recorded4/24/2003

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5606, Page 1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3854, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1907