Skip to content

411 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1907

Last Sale Price
$26,000
Last Sale Date
Feb 12, 2016

Property Information

Block24703
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,265
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,500
24%
Improvement Value:$227,700
76%
Total Assessment$298,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,659-0.6%
2024$6,701+40.1%
2023$4,783-0.4%
2022$4,801+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 9100, Page 351

Property Sale

Sale
$26,000

From:

To:

DeedBook 9100, Page 351Recorded2/18/2016

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

DeedBook 9023, Page 756Recorded2/23/2015

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 6039, Page 183Recorded9/3/2002

Property Built

Built

Year Built: 1907