Skip to content

1926 Kennedy Blvd.

Jersey City, NJ 07305

Built 1955

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Aug 8, 2023

Property Information

Block24802
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
19%
Improvement Value:$346,200
81%
Total Assessment$427,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,866-0.6%
2024$6,910+40.1%
2023$4,932-0.4%
2022$4,951+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000
Sq Ft1,628DeedBook 9775, Page 179Recorded10/2/2023

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3255, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1955