Skip to content

273 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Feb 12, 2024

Property Information

Block24803
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
20%
Improvement Value:$387,900
80%
Total Assessment$481,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,761+88.7%
2024$5,703+40.1%
2023$4,071-0.4%
2022$4,086+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft1,920DeedBook 9804, Page 862Recorded2/27/2024

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,920DeedBook 9571, Page 989Recorded6/9/2021

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 9571, Page 989

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 8954, Page 287Recorded1/16/2014

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 8894, Page 323

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 7881, Page 189Recorded5/1/2006

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4319, Page 147

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 3355, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1930