Skip to content

261 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1907
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Oct 9, 1997

Property Information

Block24803
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
36%
Improvement Value:$167,700
64%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,844-0.6%
2024$5,880+40.1%
2023$4,198-0.4%
2022$4,213+4.5%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-005472-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5199, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1907