Skip to content

278 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 11, 2001

Property Information

Block24803
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1UH-CBG1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
31%
Improvement Value:$190,400
69%
Total Assessment$274,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,132-0.6%
2024$6,170+40.1%
2023$4,405-0.4%
2022$4,421+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 3831, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1930