Skip to content

300 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 21, 2011

Property Information

Block24803
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UHCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,999
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,800
32%
Improvement Value:$223,300
68%
Total Assessment$327,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,304-0.6%
2024$7,350+40.1%
2023$5,247-0.4%
2022$5,266+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 8819, Page 584Recorded11/17/2011

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 3294, Page 1020

Property Built

Built

Year Built: 1925