Skip to content

138 Sterling Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1940

Last Sale Price
$351,600
Last Sale Date
Sep 11, 2007

Property Information

Block24803
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2S-B-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
22%
Improvement Value:$303,400
78%
Total Assessment$387,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,651-0.6%
2024$8,705+40.1%
2023$6,214-0.4%
2022$6,237+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$351,600

From:

To:

Sq Ft1,005DeedBook 8334, Page 108Recorded9/24/2007

Property Sale

Sale
$372,300

From:

To:

DeedBook 7467, Page 271Recorded2/10/2005

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 7134, Page 128Recorded9/22/2003

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5342, Page 156

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3445, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1940