Skip to content

142 Sterling Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Feb 6, 2004

Property Information

Block24803
Lot69
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
39%
Improvement Value:$142,800
61%
Total Assessment$235,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,265-0.6%
2024$5,298+40.1%
2023$3,782-0.4%
2022$3,796+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 7243, Page 14Recorded3/12/2004

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3658, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1925