Skip to content

283 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Aug 22, 2005

Property Information

Block24804
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-D-2UH-CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,700
25%
Improvement Value:$328,500
75%
Total Assessment$435,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,718-0.6%
2024$9,779+40.1%
2023$6,981-0.4%
2022$7,007+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

DeedBook 7675, Page 36Recorded9/23/2005

Property Built

Built

Year Built: 1923