Skip to content

281 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Date
Jul 30, 1998

Property Information

Block24804
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2S-STUC-D-2UHCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,800
33%
Improvement Value:$212,100
67%
Total Assessment$315,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,054-0.6%
2024$7,098+40.1%
2023$5,067-0.4%
2022$5,086+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5323, Page 166

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4731, Page 285

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4166, Page 111

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3285, Page 1012

Property Built

Built

Year Built: 1923