Skip to content

167 Wegman Pkwy.

Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Dec 1, 2023

Property Information

Block25001
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page250

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,730
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
19%
Improvement Value:$390,700
81%
Total Assessment$481,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,756-0.6%
2024$10,824+40.1%
2023$7,726-0.4%
2022$7,755+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft2,730DeedBook 9794, Page 8Recorded1/3/2024

Property Sale

Sale
$449,900

From:

To:

Sq Ft3,876DeedBook 9208, Page 349Recorded6/13/2017

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 8700, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 2005