Skip to content

126 Stegman St.

Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2023

Property Information

Block25001
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page250

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C-NH-G5
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
29%
Improvement Value:$172,500
71%
Total Assessment$242,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,415-0.6%
2024$5,449+40.1%
2023$3,890-0.4%
2022$3,904+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 9776, Page 584

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5768, Page 96