Skip to content

184 Stegman St.

Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 4, 2019

Property Information

Block25001
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page250

Building Details

Building Class---
Description2S-STU-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,162
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
37%
Improvement Value:$113,600
63%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,010-0.6%
2024$4,036+40.1%
2023$2,881-0.4%
2022$2,892+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,162DeedBook 9462, Page 287Recorded1/9/2020

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 7799, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1960