Skip to content

499 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2008

Owner
---
Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Aug 26, 2025

Property Information

Block25002
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page250

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,800
17%
Improvement Value:$336,500
83%
Total Assessment$405,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,050-0.6%
2024$9,107+40.1%
2023$6,501-0.4%
2022$6,525+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000
Sq Ft2,160DeedBook 9933, Page 142Recorded9/26/2025

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,160DeedBook 9421, Page 412Recorded7/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 7868, Page 43