Skip to content

70 Van Nostrand Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2008

Last Sale Price
$639,550
Last Sale Date
Jun 10, 2020

Property Information

Block25801
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page258

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
21%
Improvement Value:$339,100
79%
Total Assessment$429,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,582-0.6%
2024$9,642+40.1%
2023$6,883-0.4%
2022$6,909+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$639,550

From:

To:

Sq Ft2,122DeedBook 9496, Page 1NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/16/2020

Property Sale

Sale
$469,000

From:

To:

DeedBook 9206, Page 578Recorded6/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 8224, Page 85