Skip to content

77 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block2501
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
43%
Improvement Value:$255,500
57%
Total Assessment$445,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,948-0.6%
2024$10,010+45.2%
2023$6,896-0.4%
2022$6,923+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 9710, Page 325Recorded11/17/2022

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 3291, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1920