Skip to content

159 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2016

Property Information

Block2502
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
45%
Improvement Value:$234,100
55%
Total Assessment$424,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,470-0.6%
2024$9,530+40.1%
2023$6,803-0.4%
2022$6,828+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7101, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1880