Skip to content

143 Terrace AveJersey City, NJ 07307

Built 1972

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 15, 1988

Property Information

Block2502
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-3U-H-G2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,216
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,400
36%
Improvement Value:$384,100
64%
Total Assessment$601,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,432-0.6%
2024$13,516+40.1%
2023$9,648-0.4%
2022$9,684+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4083, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1972