Skip to content

13 Reserve AvenueJersey City, NJ 07307

Built 1970

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 24, 2000

Property Information

Block3305
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3UHG1
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
35%
Improvement Value:$348,900
65%
Total Assessment$536,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,978-0.6%
2024$12,053+40.1%
2023$8,604-0.4%
2022$8,636+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5668, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1970