Skip to content

196 Lincoln StreetJersey City, NJ 07307

Built 2003

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Apr 25, 2003

Property Information

Block2502
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-G1
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,550
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
24%
Improvement Value:$565,600
76%
Total Assessment$746,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,660-0.6%
2024$16,765+40.1%
2023$11,967-0.4%
2022$12,012+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 7110, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 2003