Skip to content

202 Lincoln StreetJersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block2502
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
57%
Improvement Value:$137,300
43%
Total Assessment$317,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,096-0.6%
2024$7,141+40.1%
2023$5,098-0.4%
2022$5,117+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9481, Page 862NU CodeFamily (1)Recorded4/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 1900