Skip to content

142 Beach St.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$226,501
Last Sale Date
Sep 15, 2005

Property Information

Block4201
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,206
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
48%
Improvement Value:$200,100
52%
Total Assessment$385,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,599-0.6%
2024$8,653+40.1%
2023$6,177-0.4%
2022$6,200+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$226,501
DeedBook 7704, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1910