Skip to content

140 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2016

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
Jun 16, 2015

Property Information

Block2503
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-G2
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
26%
Improvement Value:$540,900
74%
Total Assessment$730,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,321-0.6%
2024$16,423+80.1%
2023$9,120-0.4%
2022$9,154+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$317,500

From:

To:

DeedBook 9047, Page 740Recorded6/30/2015

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7390, Page 16