Skip to content

271 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 21, 2017

Property Information

Block3501
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,760
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
46%
Improvement Value:$763,200
78%
Total Assessment$984,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,977-0.6%
2024$22,115+40.1%
2023$15,787-0.4%
2022$15,846+7.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 9194, Page 524NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/19/2017