Skip to content

401 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
May 18, 2020

Property Information

Block2503
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,036
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
43%
Improvement Value:$252,500
57%
Total Assessment$442,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,881-0.6%
2024$9,943+40.1%
2023$7,098-0.4%
2022$7,124+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,036DeedBook 9493, Page 320NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/26/2020

Property Sale

Sale
$453,900
DeedBook 8160, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1910