Skip to content

351 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Nov 5, 2024

Property Information

Block2504
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,978
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
51%
Improvement Value:$185,600
49%
Total Assessment$375,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,137-0.6%
2024$8,190+41.8%
2023$5,775-0.4%
2022$5,797+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft1,978DeedBook 9859, Page 670Recorded11/7/2024

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3335, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1900