Skip to content

393 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2000

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 29, 2000

Property Information

Block2503
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,015
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
29%
Improvement Value:$463,600
71%
Total Assessment$653,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,595-0.6%
2024$14,686+40.1%
2023$10,484-0.4%
2022$10,523+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5671, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 2000