Skip to content

387 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 2008

Last Sale Price
$1,140,000
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block2503
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B&F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
24%
Improvement Value:$607,800
76%
Total Assessment$797,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,815-0.6%
2024$17,927+40.1%
2023$12,797-0.4%
2022$12,845+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,140,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9878, Page 656Recorded2/7/2025

Property Sale

Sale
$629,000
DeedBook 9048, Page 630

Property Sale

Sale
$629,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9048, Page 630Recorded7/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 7991, Page 226