Skip to content

496 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2016

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Nov 17, 2019

Property Information

Block1203
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-G2
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
25%
Improvement Value:$563,500
75%
Total Assessment$753,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,826-0.6%
2024$16,931+40.1%
2023$12,086+28.5%
2022$9,409+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$890,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9454, Page 662Recorded12/5/2019

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft3,055DeedBook 9178, Page 369NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 5659, Page 281