Skip to content

104 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Owner
---
Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Aug 13, 2025

Property Information

Block2504
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S-B+F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,407
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$787,600
84%
Improvement Value:$150,000
16%
Total Assessment$937,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,587+99.7%
2024$8,806+45.9%
2023$6,036-0.4%
2022$6,060+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,000
DeedBook 9922, Page 734Recorded8/15/2025

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,407DeedBook 9573, Page 556NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/14/2021