Skip to content

179 Lincoln St.(Block 2504 Lot 19)Jersey City, NJ 07307

Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block2504
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$11,252+4.5%
2021$10,763+3.5%
2020$10,400-20.3%
2019$13,042+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft3,479DeedBook 9521, Page 154Recorded11/16/2020

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 8559, Page 132