Skip to content

200 Dwight St.

Jersey City, NJ 07305

Apartment

Last Sale Price
$33,333
Last Sale Date
Jun 24, 2011

Property Information

Block25101
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page251

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-12U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
41%
Improvement Value:$609,300
59%
Total Assessment$1,029,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,984-0.6%
2024$23,128+40.1%
2023$16,510-0.4%
2022$16,572+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$33,333
DeedBook 8801, Page 816