Skip to content

110 Arlington AveJersey City, NJ 07305

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 19, 2012

Property Information

Block23303
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-8U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
28%
Improvement Value:$734,000
72%
Total Assessment$1,014,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,643-0.6%
2024$22,785+40.1%
2023$16,265-0.4%
2022$16,325+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 8847, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1900