Skip to content

32 Dwight St.

Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block25201
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page252

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,279
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
37%
Improvement Value:$149,100
63%
Total Assessment$237,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,294-0.6%
2024$5,328+40.1%
2023$3,803-0.4%
2022$3,817+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910