Skip to content

51 Stegman St.

Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block25201
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page252

Building Details

Building Class---
Description2S-F-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,970
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
23%
Improvement Value:$295,600
77%
Total Assessment$383,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,566-0.6%
2024$8,619+40.1%
2023$6,153-0.4%
2022$6,176+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 8577, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1920