Skip to content

9 Dwight St.

Jersey City, NJ 07305

Built 1911

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Jun 28, 2007

Property Information

Block25202
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page252

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,899
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
31%
Improvement Value:$198,100
69%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,411-0.6%
2024$6,451+40.1%
2023$4,605-0.4%
2022$4,622+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

DeedBook 8268, Page 242Recorded7/17/2007

Property Sale

Sale
$28,110
DeedBook 3293, Page 1023

Property Built

Built

Year Built: 1911