Skip to content

55 Dwight St.Jersey City, NJ 07305

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block25202
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page252

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,756
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
30%
Improvement Value:$192,100
70%
Total Assessment$275,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,156-0.6%
2024$6,195+40.1%
2023$4,422-0.4%
2022$4,439+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 9479, Page 505Recorded3/16/2020

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 7861, Page 244Recorded4/4/2006

Property Sale

Sale
$167,100

From:

To:

DeedBook 7256, Page 55NU CodeSheriff sale (12)Recorded3/25/2004

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5680, Page 335

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4490, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1911