Skip to content

549 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1969

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jun 7, 2002

Property Information

Block25202
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page252

Building Details

Building Class---
Description1S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
32%
Improvement Value:$207,400
68%
Total Assessment$306,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,849-0.6%
2024$6,892+40.1%
2023$4,919-0.4%
2022$4,938+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 6018, Page 138Recorded7/22/2002

Property Built

Built

Year Built: 1969