Skip to content

8 Vreeland Pl.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Jun 4, 2018

Property Information

Block25202
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page252

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,184
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
30%
Improvement Value:$219,200
70%
Total Assessment$313,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,994-0.6%
2024$7,038+40.1%
2023$5,024-0.4%
2022$5,043+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 9374, Page 919

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft2,086DeedBook 9254, Page 98Recorded11/13/2017

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5871, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1910