Skip to content

314a Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1955

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 20, 2018

Property Information

Block25302
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H-BG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
31%
Improvement Value:$150,900
69%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,906-0.6%
2024$4,937+40.1%
2023$3,524-0.4%
2022$3,537+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 9325, Page 983Recorded7/24/2018

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 8920, Page 122Recorded7/15/2013

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4544, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1955