Skip to content

328 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1949

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Mar 13, 2024

Property Information

Block25302
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H-BG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
31%
Improvement Value:$156,300
69%
Total Assessment$225,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,026-0.6%
2024$5,058+40.1%
2023$3,611-0.4%
2022$3,624+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

DeedBook 9814, Page 737Recorded4/11/2024

Property Sale

Sale
$207,500

From:

To:

DeedBook 8883, Page 365Recorded12/12/2012

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 3410, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1949