Skip to content

338 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2016

Property Information

Block25302
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H-BG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
32%
Improvement Value:$144,300
68%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,759-0.6%
2024$4,788+40.1%
2023$3,418-0.4%
2022$3,431+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 8828, Page 5Recorded1/9/2012

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 8741, Page 142

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 8741, Page 142Recorded7/12/2010

Property Built

Built

Year Built: 1940