Skip to content

335 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2013

Property Information

Block25303
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H-BTG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
31%
Improvement Value:$152,900
69%
Total Assessment$221,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,951-0.6%
2024$4,982+40.1%
2023$3,556-0.4%
2022$3,569+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5234, Page 331

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 3838, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1948