Skip to content

317 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 29, 2025

Property Information

Block25303
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1UH-BT-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,800
38%
Improvement Value:$113,700
62%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,075-0.6%
2024$4,101+40.1%
2023$2,927-0.4%
2022$2,938+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,116DeedBook 9918, Page 659Recorded8/7/2025

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 3272, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1948