Skip to content

200-02 Mc Adoo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 6, 1995

Property Information

Block25304
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description3SF-D-6UNH-B-G5
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
41%
Improvement Value:$299,200
59%
Total Assessment$509,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,370-0.6%
2024$11,442+40.1%
2023$8,168-0.4%
2022$8,198+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4914, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1930