Skip to content

243 Mc Adoo AvenueJersey City, NJ 07305

Built 1959

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Jul 31, 1989

Property Information

Block25305
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
38%
Improvement Value:$158,400
62%
Total Assessment$253,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,670-0.6%
2024$5,705+40.1%
2023$4,073-0.4%
2022$4,088+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4176, Page 73

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 3246, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1959