Skip to content

235 Mc Adoo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 12, 2011

Property Information

Block25305
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
29%
Improvement Value:$211,700
71%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,699-0.6%
2024$6,741+40.1%
2023$4,812-0.4%
2022$4,830+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4258, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1926